Polohování na břiše
3. 6. 2014
Polohovací klína patří k tzv. základní výbavě při péči o klienty s handicapem. Nelze na ně při práci s těžce handicapovanými lidmi zapomenout. Je třeba klást důraz na materiál.
Materiál je důležitý ve všech oblastech polohování.
- materiál, který příznivě působí na kůži klienta,
- textilní povrch musí být zdrsněný, aby zabraňoval sesouvání a posouvání na pomůckách.
Nejjednodušší klasické polohování na klínu v poloze na břiše se používá zřídka, nebo u dětí s lehčím handicapem. Tato pozice totiž vyvolává často hyperflexi / prolongaci, nebo při něm také visí hlava bezvládně dopředu a je kvůli této zalomené pozici ztíženo dýchání.
Dva klíny ve tvaru střechy navzájem položené k sobě tvoří dobrou výchozí pozici pro podporu, odvádění sekretu. V této pozici může být prováděna taktéž masáž stimulující dýchání, k podpoře vykašlávání. V některých případech je vhodnější míčkování – (poklepová masáž vede k mitrotraumatům parenchymu plic).
Při sezení nabízí klíny často dobrou podporu pro vzpřímené držení páteře, přičemž může být handicapovaný z levé i z pravé strany podepřen vaky naplněnými pískem. To platí především u dětí, u nichž může dojít k držení těla podobající se tureckému sedu. Také pro samotného ošetřovatele představuje klín důležitou pomůcku. Zejména při aktivitách, kdy ošetřovatel musí sedět stabilně a pohodlně, nabízí klín dobrou výchozí pozici. Důležitou pomůcku představuje ale dostatečně velký klín, abychom mohli pracovat v poloze „z očí do očí“. To je velmi důležité pro podporu komunikace, pro navázání řeči, pro senzorické impulzy různých druhů, právě v těch případech, kdy existuje obava z přílišného napětí v poloze na zádech. Klíny mohou být částečně využity přímo na lůžku.
Renáta Filatova, speciální pedagog
Certifikovaná lektorka konceptu Snoezelen-MSE
Zástupce ISNA-MSE v České a Slovenské republice
Zakladatelka a viceprezidentka ASNOEZ v ČR
Členka výkonného výboru Asociace PALMA