Jak na vybavení Snoezelen terapeutické místnosti: přehled elektro techniky
25. 10. 2024
Výběr vhodné elektro techniky, ale i její umístění jsou klíčové pro efektivní fungování Snoezelen prostředí. Pokud stojíte na začátku cesty, kdy teprve plánujete zařídit nové Snoezelen místnosti, seznamte se s praktickými tipy, na co se při budování stimulujícího a zároveň relaxačního prostředí zaměřit.
Výběr vhodné Snoezelen místnosti
Než se pustíte do rozvržení elektrických zásuvek a promýšlení umístění osvětlení, ujistěte se, že jste zvolili vhodný prostor. Sám o sobě by měl poskytovat klid a bezpečí a pochopitelně prostorové možnosti odpovídající vašim plánům spojených s terapií. Co se týče jeho velikosti, myslete na to, zda budete s klienty pracovat individuálně, nebo povedete i skupinové terapie.
1. Před vznikem projektu zjistěte:
-
šířku, délku a výšku místnosti
-
rozměry oken (celých rámů s uvedením materiálu (dřevo/plast), rozměry skleněných výplní oken)
-
rozměry dveří včetně zárubní
-
označení stropních překladů (materiál kov/dřevo)
-
umístění výklenků v místnosti, a to i u stropu (např. vzduchotechnika)
-
informace o použitém materiálu na zdech, stropě, podlaze
2. Nakreslete si plánek vybavení Snoezelen místnosti. Získáte tak přesnou představu o tom, jak bude vypadat výsledek.
Příklad rozkreslení vybavení Snoezelen místnosti
TIP: Plánek vytvořte na čtverečkovaném papíře. Pomůcky si vystřihněte v adekvátním měřítku z papíru a posouvejte s nimi na čtvrtce tak, aby bylo vždy dost místa kolem dveří a oken pro pomůcky samotné, ale i pro pohodlnou manipulaci s klientem.
Nejen v začátcích vám pomůže článek Jak (ne)přemýšlet při vytváření Snoezelen prostředí.
Barevná světla, projekční lampy, vodní bublinkové sloupy, optická vlákna
Snoezelen koncept je multisenzorický, nedělají jej jen světla. Některé místnosti se dokonce bez nich obejdou. Platí ale, že světelné vodní sloupy, optická vlákna a další zdroje světla ve Snoezelen místnosti podporují zrakové vnímání a koncentraci a přispívají k redukci stresu a úzkosti. Slouží také k posílení kognitivních funkcí, a proto je využijete v prostředí určeném klientům s autismem, senzorickými poruchami, ADHD, trpící Alzheimerovou chorobou a dalšími demencemi.
Použití optických vláken, světelného sloupu a projektoru ve Snoezelen místnosti
Dejte si však pozor na „přestimulování“, nejen u klientů s ADHD je více než nevhodné. Právě přemíra světelných zdrojů často bývá příčinou špatně fungujících Snoezelen terapií.
Přihlaste se do
Základního kurzu Snoezelen v teorii a praxi, který pro vás pořádáme ve Snoezelen–MSE Institutu, a osvojte si techniky správné stimulace sedmi smyslů.
Základní osvětlení
Optimálně zařízená Snoezelen místnost obsahuje:
-
2× výkonné stropní světlo, nejlépe s dálkovým ovládáním, možností změny barev a schopnosti přidávat a ubírat jas
-
1× lampičku k pultu ovládání (místo pro terapeuta)
-
2× UV lampu cca 60–80 cm dlouhá (místnost maximálně 4×5 m)
Zdá se vám to málo? Pamatujte, že zdrojem světla je každá světelná technická pomůcka, a proto to ani se základním osvětlením nepřehánějte.
Pozor: Nepodceňujte hlavní osvětlení, většinou dvě zářivková svítidla se spínáním u vstupu do místnosti používaná při úklidu.
Parametry světelného sloupu
Při výběru vodního bublinkového sloupu se orientujte nejen podle výšky sloupce (100, 175 nebo 200 cm) a průměru (10, 15 či 20 cm), ale také podle dalších funkcí, jako je ovládání barev – jsou na panelu dostatečně velká tlačítka?, regulace vzduchování – jak moc intenzivní je proudění bublinek ve sloupu?, přítomnost a vzhled plovoucích předmětů ve vodním sloupci (rybky, rostliny).
Promyslete, zda bude vhodné ukotvit držák sloupu do zdi nebo do stropu a zda plánujete zabudovat podstavec do pódia nebo počítáte se světelným sloupem stojícím v prostoru. Pevné uchycení válce je důležité, klienti ho při terapiích nejen pozorují, ale také se jej dotýkají.
Světelné sloupy instalované na pódiu ve Snoezelen místnosti
Optická vlákna dle způsobu použití
Optická vlákna Snoezelen využívá jak ke zrakové, tak k dotykové stimulaci. Nechejte své klienty pocítit dotek vláken na rukou či na tváři, dejte jim možnost se vlákny omotat. Podle zamýšleného zacházení s vlákny vyberte typ:
-
optická vlákna do závěsu
-
přenosná
-
pro zabudování do pódia
-
vlákna se zdrojem a možnosti výměny délky vláken nebo připojením k optickému koberci
-
optická vlákna s pevným světelným zdrojem
-
vlákna se zdrojem na monočlánky
Po technické stránce (délka a počet vláken) rozlišujeme:
Německou techniku (optická vlákna + faseroptik):
-
V taktilně-haptické a didaktické stěně 100–200 cm / min. 100 ks
-
Pro kontaktní techniky v místnosti 200–300 cm / 200 ks
-
Pro umístění do závěsu vždy 300 cm / 200 ks
-
Pro vodní Snoezelen kontaktní techniky 200 cm / 100 ks se speciální úpravou pro vlhké prostředí
Britskou a jinou techniku:
-
V taktilně-haptické a didaktické stěně 100 cm / min. 100 ks
-
Pro kontaktní techniky v místnosti 200–300 cm / 200 ks
-
Pro umístění do závěsu vždy 300 cm / 150–200 ks
-
Pro vodní Snoezelen kontaktní techniky 300 cm / 150–200 ks se speciální úpravou pro vlhké prostředí
Nákres Snoezelen místnosti s různými světelnými zdroji
Zrcadlová koule a další pomůcky s odrazovým efektem
U otáčivé zrcadlové koule si ohlídejte rychlost otáček – ideálně zvolte rychlost 1 otáčka za minutu, abyste klienty nepřestimulovali či nerozrušili, případně pořiďte kouli s regulací otáček. Na trhu se setkáte se:
-
zrcadlovou koulí s průměrem 10, 15, 20, 30 a 40 cm
-
zrcadlovým andělem o výšce 30 cm
-
zrcadlovým sluncem s průměrem 60 cm
-
zrcadlovou rybkou o délce 15 cm
Spolu se zrcadlovou koulí instalujte na ni nasměrovaný reflektor / lampu na dálkové ovládání, či bez něj. Správným umístěním koule získáte požadovaný efekt: zrcadlová koule zavěšená uprostřed místnosti bude vrhat odlesky přes celou místnost a vše, co je uvnitř. Příliš citlivým klientům ale nemusí být pohyb světýlek na vlastním těle příjemný, proto může být vhodné kouli umístit do rohu Snoezelen místnosti.
Projektor
Projektor je skvělou vizuální pomůckou při zrakové stimulaci. Za základní projekci ve Snoezelen – MSE místnostech považujeme klasický dataprojektor. Při jeho výběru vezměte v potaz:
-
diagnózou klienta
-
profesi terapeuta
-
rozmístění dalších Snoezelen pomůcek
-
velikost Snoezelen místnosti (objektiv projektoru závisí na délce místnosti): ohnisková vzdálenost projektoru 85 mm na délku 6 m projektuje obraz ve výšce 2,5 m, vzdálenost 63 mm na délku 6 m projektuje obraz ve výšce 3,4m
Projektor ve Snoezelen místnosti umístěte podle toho, kam zamýšlíte promítat pohyblivý obraz: na zeď s projekcí na protější stěnu, na podlahu s projekcí do stropu, u stropu s projekcí do podlahy místnosti nebo na pódium s projekcí na podlahu, stěnu i strop místnosti.
Přečtěte si více o výběru dataprojektoru do Snoezelen místností.
Použití projektoru a zrcadlové koule ve Snoezelen prostředí
Množství a typy elektrických zásuvek
Elektrickými zásuvkami naopak nešetřete – jejich počet ve Snoezelen prostředí se odvíjí od množství technických pomůcek, které jste si pro svou místnost vybrali.
Obvyklá praxe 16–18× zásuvky u země (vodní sloup 1×, panel ovládání vodního sloupu 1×, magma lampa Ø30 cm 1×, lávová lampa v 100 cm 1×, lávová lampa 30 cm 1×, aromalampa 1–2×, terapeutická optická vlákna 1×, lampa k nasvícení zrcadlových efektů 1–2×, Snoezelen projektor 1×, vibrační podložka, kosmetický vibrátor 1–2×, hvězdný koberec 1×, faseroptik 1×, domácí kino 1×, notebook 1×, vodní lůžko 2×) 8–10× zásuvky u stropu (hvězdné nebe 2×, motorek k zrcadlové kouli 1×, bublinkovač 1×, dataprojektor 1×, Snoezelen projektor 1×, závěs optických vláken 1×, faseroptik 1×, UV zářivky 2–3×) 1× prodlužovací bubnové zásuvky / 4 funkční místa 4× zásuvky pro dálkové ovládání Zásuvky mohou být dle projektu na různě neobvyklých místech tak, aby nikde nevedly prodlužovací kabely. |
Jednoduše zásuvky umístěte do každého dolního i horního rohu Snoezelen místnosti takto:
-
každý dolní roh: 4 zásuvky 230 V, spodní hrana zásuvky ve výšce min. 10 cm od podlahy
-
každý horní roh: 2 zásuvky 230 V ve výšce 10 cm od stropu
TIP: Nakreslete si jednoduchý plánek, kterému budete sami dobře rozumět. Elektrikáři pak poslouží jako vzor.
Technická specifika elektroinstalace
Jde o zásuvky jednoduché, mezery mezi jednotlivými zásuvkami by měly být minimálně 5 cm, vedení zakryjte lištami. Pokud plánujete na stropě uprostřed místnosti zrcadlovou kouli, nezapomeňte vedle ní umístit další dvě zásuvky 230 V s mezerami 5 cm od sebe. Zbytek zásuvek ve výšce 65 cm od podlahy a jejich rozvody v lištách demontujte.
U všech zásuvek a spínačů v místnosti počítejte s ovládáním pomocí centrálního vypínače u vstupu do místnosti. Barevně nebo typově jej rozlište. Vedle centrálního spínače umístěte ještě jednu zásuvku 230 V pro vysavač.
Plánek zpracovaný elektrikářem
Vytápění Snoezelen místnosti
V rámci elektroinstalace myslete také na vytápění. Nejen teplota vzduchu ve Snoezelen místnosti musí být klientům příjemná, vyvarujte se i chladných podlah. Pokud třeba z důvodu čištění nezvolíte koberec, ale omyvatelnou podlahovou krytinu, jako je kachlová nebo kamenná podlaha, musí být vytápěná. Podlahové topení se však doporučuje také u dřeva, korku či laminátu. Vytápění tedy zajistěte dvojí, podlahové a centrální, to však doplňte o klimatizaci.
Vytápěná dřevěná podlaha ve Snoezelen místnosti s projekcí, zrcadlovou koulí a optickými vlákny
Na závěr malý přehled, na co myslet už v začátku
-
Pečlivě vyberte vhodnou místnost.
-
Seznamte se s tím, co obnáší elektroinstalace ve Snoezelen-MSE prostředí.
-
Rozplánujte si technické vybavení a ujasněte si, jaké informace musíte dodat technikům.
-
Naprojektujte si světelnou techniku a její umístění ve Snoezelen místnosti.
-
Propočítejte si předpokládané náklady na technickou vybavenost místnosti.
-
Vyjasněte si podmínky s dodavateli.
-
Stanovte si strategii a vypracujte plán rekonstrukce místnosti.
Buďte si jisti, že se při uvažování o Snoezelen ubíráte správnou cestou. Tím úplně prvním krokem by totiž mělo být absolvování kvalifikačního kurzu Snoezelen – MSE Institutu.
Autor článku: PhDr. Mgr. Renáta Filatová
• Garant funkčnosti výrobků společnosti PERCEPT - FUN s.r.o.
• Lektorka a garantka Snoezelen- MSE konceptu v ČR a SR